Golden Vize Almak ile ilgili tüm aklınıza takılan soruları bu sayfamızda bulabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Ayrıca detaylı bilgiler için hangi ülkede Golden Vize Almak istiyorsanız o ülkenin ilgili sayfasını web sitemiz üzerinden incelemeyi unutmayınız.

Golden Visa (Avrupa’da Oturma Vizesi) nedir ve hangi ülkelerde vardır?

Golden Visa Programme (Avrupa’da Oturma – Yasama Vize Programı) ilk olarak 2013 yılında ekonomik olarak krizde bulunan bazı Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerine taze para aktarımı amacıyla başlatılmış bir programdır. Buradaki en temel ilke, belli miktardaki yurt dışı kökenli ve yasal olan finansın bu ülkelere yatırım amacı ile aktarılmasıdır. Parayı aktaran şahıs/lar AB ülkelerinde sürekli oturma ve yasama hakki elde ederken elde ettikleri yeni kimlik kartları ile Schengen Üyesi Ülkelerde 90 güne varan vizesiz serbest dolaşım hakkı da elde etmektedirler.

Bu şartlar 2015 yılındaki düzenleme ile daha da iyi hale getirilmiş olup bu yatırım yapan şahıs/lar tercih ettikleri bu ülkelerde çalışma, iş kurma, eğitim ve sağlık haklarına da sahip olmuşlardır. Bu haklara sahip olabilmek için bu hizmeti veren Yunanistan, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde gayrimenkul alimi, hazine bonosu, vs gibi yatırımlardan birini seçmek durumundadırlar. Yalnız her ülkenin kendine ait değişik şartları bulunmaktadır.

Kimler Golden Visa alabilir?

AB üyesi olmayan ülke vatandaşların elindeki finansın kaynağını sağlayabilen, terör vs benzeri suçlardan aranmayan şahıslar veya tüzel kuruluşlar (%100 şirket sahibi olmak kaydı ile) bu haktan istifade edebilirler.

Golden Vize Almak İçin ne tür bir yatırım yapmalıyım?

Aslında bu çok basit, bu yukarıdaki 3 ülkenin de en çok tercih edilen yatırım aracı gayrimenkul alımıdır. Fakat istenilen minimum rakamlar farklıdır. Mesela gayrimenkul alımında en düşük yatırım miktarı Yunanistan’da 250,000 EURO iken, bu Portkeiz’de 30 yaş üstü evlerde 350,000 EURO, 30 yaş altı evlerde 500,000 EURO ve İspanya’da 500,000 EURO’dur. Tabii diğer alternatiflerde mevcut olup bunun için Yunanistan, Portekiz ve İspanya’nın kendine ait olan linklerini tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Golden Vize Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Öncelikle bu isi profesyonelce yapan bir firmadan danışmanlık hizmeti talep edebilirsiniz. Her ülkenin farklı bir yapısı ve yasaları olduğu için bizim firmamız gibi sizlere geniş kapsamlı hizmet veren firmaları tercih edebilirsiniz. Zaten bu ülkelerde emlak firması ve avukat kullanmadan ev ve vize alma sansına sahip olunmadığından size en iyi hizmeti verecek güvenilir bir firmayı seçmenizi tavsiye ederiz. Bu vizeyi alabilmek için aradığınız Avrupa’daki Satılık Evlere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Golden Vize’yi Gayrimenkul Almadan da Alabilir miyim?

Tabii ki evet. Bu opsiyonlar icin Yunanistan, Portekiz ve İspanya linklerimize tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kimler Benimle Birlikte Golden Visa’yı Almaya Hak Kazanır?

Aradığınız cevap zaten yukarıdaki linklerde olmasına rağmen, özetle, evi almak isteyen şahıs, esi, 18 yas altı çocukları ki bu 24 yaşına kadar esneklik kazanabiliyor. Bunun yanı sıra eslerin anne ve babaları da bu haktan yararlanmaktadırlar.

Golden Visa’yı (Vize’yi) Aldıktan Sonra O Ülkede Ne Kadar Kalmak Gerekiyor?

Bu 3 ülkede de sürekli kalma zorunluluğu yoktur ama kendi içinde farklılıklar gösterir. Mesela Portekiz’de ilk sene için 1 hafta ve sonraki 2 senede de toplam 2 haftadır. Vize ilk seneden sonra her iki senede bir yenilenmelidir ve hak sahipleri Portekiz’i sadece her 2 senede toplam 2 hafta ziyaret etmelidir. Diğer 2 linkten Yunanistan ve İspanya için gerekli cevapları bulabilirsiniz.

Aldığım Gayrimenkul’u Kiraya Verebilir miyim?

Evet verebilirsiniz, sadece kira getirisine ait olan kira vergisini ödemek zorundasınız.

Vizemi Yenilemek Kolay mı?

Evet, sadece vize ücretinizi, sağlık sigortanızı ve vergilerinizi ödemeniz ve hiçbir kriminal bir suça karışmamanız gerekmektedir. İşlemlerinizi Avukatlık firmanız sizler için yapacaktır.

Mortgage Kullanabilir miyiz?

Sadece Yunanistan’da 250,000 Euro’nun, İspanya ve Portekiz’de de 500,000 Euro’nun üzerindeki miktarlar için mortgage kullanabilirsiniz. Mesela, almak istediğiniz ev 590,000 Euro ise sizin kullanabileceğiniz mortgage miktar sadece 90,000 Euro’dur. Vergiler buna dahil değildir. Ve gayrimenkulün değeri minimum 500,000 Euro olmalıdır.

Vatandaşlık Almak İçin Ne Kadar Beklemeliyim?

Bu ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Portekiz’de 6. yıl itibariyle, Yunanistan’da 10. yıl, İspanya’da ise 8. yılda olabilmektedir. SINIRSIZ OTURUM imkânı ise 5. yıl itibarıyla mümkündür.

AB Pasaportu Alabilir miyim?

AB Pasaport’u diye bir şey yoktur ancak AB Ulkesi Pasaport’u vardır ve avantajları çok fazladır. Vatandaşlık Hakkı ile birlikte eğer ki o ülkenin değerleri ve dili konusundaki temel ihtiyaçlara cevap verebiliyor ve yerel halkı ile entegrasyon sorunu yasamıyorsanız bu hakka sahip olabiliyorsunuz.

Gayrimenkulümü Satabilir miyim?

Evet, Süresiz Yerleşim Hakkı itibariyle gayrimenkulünüzü satabilirsiniz.

Avrupa’da Vize Alma Prosedürü Kolay mıdır? Ne Kadar Zaman Almaktadır?

Prosedür çok kolay olmakla birlikte bu süreç avukatınız tarafından yürütülmelidir. Ortalama olarak 30 ila 40 gün sürmektedir.

Halen Avrupa’da Yasamaktayım ve Bir Ev Sahibiyim, Golden Visa Alabilirmiyim?

Maalesef Hayır, ama eğer ki ülke dışından istenilen miktarda ki EURO’yu transfer edebilir ve yeni bir gayrimenkul alırsanız o zaman bu mümkün olacaktır. Gayrimenkul’un yanı sıra 1,000,000 Euro’luk Hazine Bonosu, en az 10 kişilik istihdam sağlama, halka acık bir şirketin hisselerini almanız vs durumunda bu halen mümkündür.

Diğer Şengen (Schengen) Ülkelerinde de Çalışabilir miyim?

Vatandaşlık alana kadar çalışamazsınız ama Schengen Ülkelerinde 90 güne kadar vizesiz dolaşabilirsiniz.

Golden Vize Almak

Schengen (Şengen) Ülkeleri hangi Ülkelerdir?

Schengen ülkelerinin tam listesi. Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

En Avantajlı Golden Visa Hangi Ülkededir?

Bu biraz görecelidir. Fakat en az Kapital Ödenerek alınabilecek ülke Yunanistan iken, en popüler ülke Portekiz’dir. İspanya ise belki de en çok tercih edilen bir ülkedir. Nedenleri bu ülkelerin linklerinde mevcuttur.

Türkler Yunanistan’da Golden Visa (Vize) Alabilirler mi?

Evet, alabilirler ancak Türkiye’ye yakın olan kıyı şeridindeki adalar özel izine tabidir. Mesela Kos, Samos, Meis, Rodos, Symi Adaları özel izin gerektirmektedir. Lütfen Avukatımızla bu konuyu konusunuz.