Portekiz Vatandaşlığı Almak artık daha kolay. Portekiz’de 2012 Yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi olmayan vatandaşlar için Golden Visa bir başka deyişle Altın Vize uygulaması başlatmıştır. Bu sistem nedir derseniz yatırım yolu ile vatandaşlık yani Golden Residence Permit programı olarak tanımlayabiliriz.

Program dahilinde Portekiz Vatandaşlığı Almak isteyen kişilerin Portekiz’de gayrimenkul satın almak, devlet tahvilleri satın almak veyahut istihdam sağlayacak bir iş kurmaları gerekmektedir. Bu sayede süresiz oturum izni elde edebilirsiniz.

Portekiz Vatandaşlığı Almak

2012 yılında ki bu programa yeni bir düzenleme yapılarak 2015 yılında aşağıda belirtilen ilaveler yapılmıştır. Portekiz Vatandaşlığı Almak için aşağıda sıralanan maddelerden herhangi birisinin yapılması durumunda programa dahil olunabilir.
+ 500.000 € ve üzeri Gayrimenkul Yatırımı
+ 1.000.000 €’luk Portekiz bankalarında yapılacak hazine bonosu yatırımı
+ En Az 10 kişiye istihdam yaratacak iş yatırımı
+ 350.000 €’luk para transferi ile bilim, araştırma ve teknolojik yatırım
+ En az 250.000 € sanatsal üretim ya da ulusal kültürel miras ve turizm korunması üzerine yapılan yatırım
+ Toplamda 500.000 €’luk para transferi ile birden fazla ürün alımı veya küçük ve orta ölçeklikteki firmalara ortak olunması ya da alınması (Esnek Risk Yatırımı)
+ Ve son olarak 350.000 € yatırım ile renovasyon yapılabilecek 30 yaş ve üzeri binaların satın alımı ve yenilenmesi. Bu 350.000 €’ya renovasyon maliyeti dahildir. (Örneğin Bina: 250.000 €, Renovasyon: 100.000 € olabilir)

Portekiz Vatandaşlığı Almak için gerekli şartlar nelerdir?

Golden Visa almaya hak kazanılmasından itibaren ilk yıl sonunda toplamda 7 gün Portekiz’de ikamet etme zorunluluğu vardır. Ki bu çok esnek bir yönetmelik olduğundan Portekiz’i belki de bu Avrupa Ülkeleri içerisinde en iyi tercih sebebi kılmaktadır. Ve daha sonraki 2 yılda da toplam 14 günlük bir zorunluluk vardır. Bu 14 günlük kural sonraki 2 yılda da geçerlidir. Yani toplamda 5 yılda 5 hafta Portekiz’de ikamet etmeniz gerekmektedir. Alınan gayrimenkul de ikamet etmek zorunluluğu yoktur. Bu gayrimenkul kiraya da verilebilir. Eğer yatırım hazine bonosuna yapılmış ise 5 sene bu yatırıma dokunulmaması gerekmektedir. 5 yıl sonunda kar veya zarar durumu yatırımcıyı bağlar. Daha detaylı bilgi için İletişim sayfamızda yer alan numaralarımızdan bizleri arayabilirsiniz.

Portekiz Vatandaşlığı Almak için bu programa nasıl dahil olabilirim.

Peki kimler bu programa dahil olabilir diyecek olursanız?
+ Parasını yurt dışından Portekiz’e transfer edebilenler,
+ Paranın kaynağını gösterebilenler,
+ Uluslararası Terör Kapsamında olmayanlar,
+ Ülkelerinde Kriminal bir soruşturmaya tabi olmamış ve hakkında kesinleşmiş hüküm bulunmayanlar.

Golden Vize alındıktan sonra hangi aile bireylerini kapsamaktadır?
+ Eş ve çocuklar (18 yaşına kadar olanlar (Üniversite okuyanlar 24 yaşına kadar kalabilirler.))
+ Eşlerin Anne ve Babası ile Başvuranın Anne ve Babası
+ Şirket ve tüzel kuruluşlarda eğer şirket sahibi %100 hisse sahibi ise yukarıdaki haklara sahip olur. Şirket birden fazla ortaktan oluşuyorsa her bir ortak için yukarıdaki şartlar ayrı ayrı istenmektedir.

Golden Vize almanın avantajları nelerdir?
+ Avrupa Birliği ülkelerinde Serbest Dolaşım Hakkı (İngiltere Hariç)
+ Çocuklar için eğitim hakkı
+ Tüm aile bireyleri için sağlık koruması
+ Çalışma ve Ticaret yapma hakkı
+ Vatandaşlık hakkı alındıktan sonra Gayrimenkulleri satma veyahut yapılan yatırımları geri çekme hakkı
+ 8 yıl sonunda bütün Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli Avrupa Birliği Pasaportu ve Serbest Dolaşım, Çalışma ve Okuma Hakkı

30 yıla yakın zamandır Avrupa Birliği üyesi olan Portekiz, yüksek refah seviyesi, sıcak iklimi, düşük suç oranları ve buna paralel olarak sakin bir hayat tarzı sunmaktadır. Bu yönüyle de Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında ayrıcalıklı konumdadır. Bunun yanı sıra 26 ülkeyi kapsayan Schengen ülkelerinden birisi olan ülkede para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Portekiz Vatandaşlığı Almak istiyorsanız rehber olarak neden bizi tercih etmelisiniz?

+ Bizim firmamız Keyholders International Property grubunun bir parçasıdır ve Türkiye, İngiltere, Portekiz ve Yunanistan’da şubeleri ve İspanyada ortak acentası bulunan bir şirkettir.
+ Avrupa Birliği kanunlarına tabi olarak hizmet vermektedir.
+ Aynı zamanda Türkiye’de kayıtlı bir firma olup Türk yasalarına tabi olarak da hizmet vermektedir.
+ Diğer firmaların aksine hem danışmanlık hem de gayrimenkul yatırım hizmeti vermekteyiz.
+ Sadece %100 yasal olan Gayrimenkul ilanlarını web sitemizde paylaşmaktayız.
+ Yurt dışındaki çözüm ortağımız olan avukatlık firmaları bu alanda en başarılı ve tecrübeli firmalardır.
+ Biz müşterilerimize bize ulaştıkları ilk günden itibaren başvurusu sonuçlanıncaya kadar kesintisiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız.
+ Müşterilerimizin arzusu dahilinde yeminli tercümanlar aracılığı ile bu hizmeti yatırım yapmak istedikleri ülkede sağlamaktayız. (Ancak Tercümanlık masrafları müşterilerimize aittir)